مقالات, نکات چاپ

صنعت چاپ را بیشتر بشناسیم

تاریخچه چاپ

پیش از آنکه درباره‌ی تاریخچه چاپ بدانیم بهتر است در ابتدا مفهوم چاپ را بشناسیم
چاپ در معنی مصطلح خود به معنای انتقال مفاهیم از طریق نوشته ها، تصاویر، اعداد و علائم که بر روی یک سطح چاپ شونده و تکثیر آن به شماره‌های بسیار زیادی را می‌گویند.
چاپخانه هم محلی است که وظیفه‌ی چاپ را دارد که می‌تواند موسسه یا مجتمعی باشد، در قالب انجام امور چاپی بر روی کاغذ، پارچه، لباس و سطوح دیگری که امروزه رایج شده اند. دراین کارگاه‌ها کتب و نشریات متعددی هم چاپ شده و در بازار عرضه می‌شوند ،که این مراکز نقطه عطف بزرگی در صنعت نشر و فعالیت‌های حکومتی دولت‌ها را هم به عهده دارند.

پایگاه خبری تحقیق و توسعه |

از رویدادهای مهم تاریخ، اختراع دستگاه حروف چاپی توسط یوهانس گوتنبرگ در سال ۱۴۵۶ میلادی می‌توان اشاره نمود اما فن چاپ در قرن‌ها قبل از گوتنبرگ هم وجود داشت.
طبق مدارک تاریخی چاپ و تحولات آن را از ابتدا تا امروز به ۶ دسته اصلی طبقه‌بندی می‌کنند

پیش از تاریخ و آغاز دوران تاریخی
دوران باستان
دوران چینی‌ها
دوران هنری
دوران مکانیک
دوران فتو مکانیک
دوران ذکر شده از آغاز خط‌نویسی و پیش از آن تا حدود قرن ۲۰ میلادی را شامل می‌شود.

چاپخانه های دهه ۴۰ را در روز صنعت چاپ مشاهده کنید - کافه مشهدی ها

ورود صنعت چاپ به ایران

طبق ادوار تاریخی ورود این صنعت در ایران به زمان پادشاهی هخامنشیان، پنج قرن پیش از میلاد می‌رسد که در جهت تایید احکام و فرمان‌های حکومتی توسط مهر‌های سلطنتی استفاده میشد.
ورود کلمه چاپ به زبان پارسی در اواخر قرن هفتم هجری در زمان سلطنت گیخاتوخان در سال ۶۰۰ هجری قمری رخ داد که مرتبط با رواج پول‌های کاغذی بوده که به آن چاو می‌گفتند.
اولین دستگاه چاپی که در ایران آمد بسیار ساده و براساس پرس و حکاکی بر روی چرم بود. برخی از نویسندگان معتقدند واژه‌های چاپ و چاپ خانه در این دوره‌ی زمانی وارد زبان فارسی شده است.

چاپ لترپرس چیست؟ تاریخچه و روش چاپ

اولین چاپخانه در ایران

طبق ادوار تاریخی ورود این صنعت در ایران به زمان پادشاهی هخامنشیان، پنج قرن پیش از میلاد می‌رسد که در جهت تایید احکام و فرمان‌های حکومتی توسط مهر‌های سلطنتی استفاده میشد.
ورود کلمه چاپ به زبان پارسی در اواخر قرن هفتم هجری در زمان سلطنت گیخاتوخان در سال ۶۰۰ هجری قمری رخ داد که مرتبط با رواج پول‌های کاغذی بوده که به آن چاو می‌گفتند.
اولین دستگاه چاپی که در ایران آمد بسیار ساده و براساس پرس و حکاکی بر روی چرم بود. برخی از نویسندگان معتقدند واژه‌های چاپ و چاپ خانه در این دوره‌ی زمانی وارد زبان فارسی شده است
اولین چاپخانه در ایران
ما در دوران صفویه شاهد بزرگترین تحول تاریخ ایران و نخستین چاپخانه ایران بودیم که این مهم به دلیل علاقه کشیشان ارامنه در جلفای اصفهان برای منتشر کردن ادعیه و ذکرهای دین مسیحیت بودند.
در دوران حکومت نادر شاه افشار هم جزواتی به زبان‌های عربی و انگلیسی در ایران چاپ و منتشر شد.
اگر بخواهیم دوره‌ی جدی‌تر چاپ در ایران را بگوییم، زمان ولایت عهدی عباس میرزای نایب السلطنه چاپ فعالیت خود را به طور رسمی آغاز نمود.

دستگاه‌های اولیه چاپ که در ایران موجود بود به صورت تک حروفی و سربی بودند که قطعا کاربرد مشکل‌تری را داشتند و همین باعث هموار شدن راه ورود چاپ سنگی به میدان چاپ بود.
از جمله اشکالاتی که با چاپ سربی مواجه شدند، کیفیت آن و خطای نگارشی مثل کم رنگ شدن حروف و پاک شدن خطوط بود.
در همین زمان رقابت آشکاری بین نوشته‌های دست‌نویس و چاپی بود، که به دلیل این مشکلات مردم گرایش بیشتری به نوشته‌هایی با خط نستعلیق داشتند و بهای بیشتری به متون دست‌نویس می‌دادند.

اما نکته جالب در صنعت چاپ این است که دقیقا هشت سال قبل از ورود دستگاه‌های چاپ سنگی در ایران از چاپ سربی استفاده می‌شد. اما به دلیل مقرون به صرفه نبودن و سختی کار با این دستگاه‌ها دیگر از این دستگاه‌ها استفاده نشد و دستگاه‌های سنگی جایگزین سربی شدند، ولی در زمان ناصرالدین شاه پس از پنجاه سال مجددا استفاده از این دستگاه‌ها رواج پیدا کرد.

از تاریخچه چاپ در ایران و جهان چه می دانید؟

نامگذاری روز ملی صنعت چاپ

همانطور که خواندیم با گذشت زمان اهمیت این صنعت مهم بر همگان روشن شد و با تلاش‌های اسدالله جامی مدیر کل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز یازدهم شهریورماه را به عنوان روز ملی صنعت چاپ نام‌گذاری کردند.

انواع سیستم های چاپ در ایران

با گسترش فناوری و تکنولوژی صنعت چاپ هم تحول عظیمی را تجربه کرد و همچون صنایع دیگر امروزه این کار با به روز‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا انجام می‌شود.
چاپ‌های امروزی به دو نوع چاپ تماسی و چاپ غیر تماسی تقسیم می‌شوند که هر کدام به زیر دسته‌های مجزایی دسته‌بندی می‌شوند.
مجموعه تراکت آنلاین با بهترین دستگاه‌های چاپ همچون لیزری، (حرارتی) TIG، (جوهر افشان) CIG و جت پرینتر (Jet Printer) و با بهترین کیفیت گرافیکی و رنگی در حال ارائه خدمات به کلیه مجموعه‌ها می‌باشد.
در خدمت شما هستیم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *