تراکت, کارت ویزیت, مقالات, نکات چاپ

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر | کدام برای تراکت و کارت ویزیت مناسب تر است؟

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر

برای نوشتن و تبلیغات، کاغذهای مختلفی در بازار موجود است که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، برای هدف خاصی قابل استفاده هستند. کاغذ گلاسه و تحریر از کاغذهای بسیار پراستفاده هستند که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. هر دو کاغذ در چاپ تراکت و کارت ویزیت مورد استفاده قرار می‌گیرند که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. برای آنکه بهترین تصمیم را در خصوص استفاده از هر دو کاغذ بگیرید، تا پایان این مطلب را همراهی کنید تا تفاوت‌های کاغذ گلاسه و تحریر را به شما معرفی کنیم.

کاغذ تحریر چیست؟

کاغذ در انواع مختلفی تولید می‌شود که یکی از پر استفاده‌ترین آن کاغذ تحریر است. سطح کاغذ تحریر دارای بافت است که همین مورد سبب می‌شود که زمانی که متنی روی آن نوشته و یا طرحی کشیده می‌شود، جوهر به راحتی در آن نفوذ می‌کند و زیبایی نوشته‌ها و ماندگاری آن‌ها بالا می‌رود. کاغذ تحریر دارای مصارف مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، اسناد، روزنامه و… است که با توجه به رنگ‌پذیری که دارد، در چاپ کارت ویزیت و تراکت بسیار موثر است.

این نوع کاغذ را می‌توان به صورت رنگی نیز برای تبلیغات مختلف استفاده کرد و با توجه به قیمت مناسبی که دارد، هزینه تبلیغات آن را به شدت کاهش می‌دهد. شما می‌توانید متناسب با نوع تبلیغات خود، از کاغذ تحریر با رنگ و گرماژ مناسب استفاده کنید.

کاغذ گلاسه چیست؟

یکی دیگر از کاغذهای محبوب و پر استفاده در صنعت بازاریابی، کاغذ گلاسه است. کاغذ گلاسه را در دسته کاغذهای کتد شده قرار می‌دهند که این اصطلاح به معنای داشتن یک روکش بر روی سطح خارجی آن است.

کاغذ گلاسه دارای سطحی صاف و صیقلی است که هیچ گونه بافتی ندارد و این صاف بودن سبب می‌شود که به راحتی بر روی آن پوشش‌های مختلفی همچون لمینت و سلفون قرار داد که یک ویژگی منحصر به فرد در تهیه و تولید کارت ویزیت به حساب می‌آید.

استفاده از کاغذ گلاسه در تبلیغات سنتی، تاثیر بسیار مثبتی بر ذهن مشتری‌ها دارد چرا که به دلیل براق بودن و همچنین بالا رفتن کیفیت نوشته‌ها و تصاویر بر روی آن اعتبار خاصی به کسب و کار شما می‌بخشد. کاغذ گلاسه در گرماژهای مختلفی تولید می‌شود که در زمان چاپ کارت ویزیت، کاتالوگ و… باید گرماژ مناسب آن را انتخاب کنید تا کیفیت مطلوب برای شما فراهم شود.

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر در چاپ تبلیغاتی

تفاوت کاغذ گلاسه و تحریر در چاپ تبلیغاتی

همان طور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره شد، کاغذ گلاسه و تحریر دو نوع از کاغذهای پرمصرف در صنعت چاپ هستند که در تبلیغات و تهیه کارت ویزیت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای آنکه کارت ویزیت شما کیفیت متناسب با نوع تبلیغاتتان را داشته باشد، بهتر است که تفاوت‌های این دو نوع کاغذ را در ادامه مطالعه کنید.

  1. قیمت کاغذ گلاسه و تحریر

اولین موردی که باید به تفاوت بین کاغذ گلاسه و تحریر اشاره کرد، قیمت آن هاست. کاغذ تحریر نسبت به کاغذ گلاسه دارای قیمت پایین‌تری است. البته به یاد داشته باشید، قیمت‌ها را با توجه به گرماژ کاغذ نیز می‌سنجند که گاهی اوقات سبب نزدیک شدن قیمت هر دو کاغذ به یکدیگر می‌شود. همچنین وجود کاغذ و مقدار آن در بازار نیز می‌تواند بر قیمت انواع کاغذ تاثیر بگذارد و در صورت نبود هر کدام، امکان افزایش قیمت نیز وجود دارد. اگر قیمت چندان برای شما مهم نیست، استفاده از کارت ویزیت گلاسه بیشتر توصیه می‌شود.

  1. بافت کاغذ گلاسه و تحریر

تفاوت عمده در کاغذ گلاسه و تحریر به نوع بافت هر دو کاغذ برمی گردد. کاغذ گلاسه کاغذی بدون بافت است که سطح آن صاف و براق است. این سطح صاف باعث می‌شود که نوشته‌ها شفاف و با کیفیت باشند و همچنین به دلیل‌عدم نفوذ جوهر و مرکب به داخل بافت آن، نوشته‌ها از کیفیت بیشتری برخوردار هستند. در مقابل کاغذ تحریر دارای بافت است که رنگ‌های به کار رفته در چاپ، به داخل بافت‌ها نفوذ پیدا می‌کنند و همین امر سبب می‌شود که تا حدودی شفافیت نوشته‌ها کمتر می‌شود.

این تفاوت در بافت نوع کاربرد آن‌ها را تعیین می‌کند و در مواردی که نیاز باشد متن‌های طولانی نوشته شود، کاغذ تحریر بسیار پرکاربردتر است و در مقابل برای طراحی طرح‌ها و شکل‌های مختلف، کاغذ گلاسه با توجه به براقیتی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  1. دوام و ماندگاری کاغذ گلاسه و تحریر

کاغذ گلاسه یک کاغذ روکش دار است که می‌توان با ایجاد پوشش‌های مختلف بر روی آن، علاوه بر زیباتر کردن آن، ماندگاری و دوام را به کاغذ گلاسه در کاربردهای تبلیغاتی اضافه کرد. کاغذ گلاسه با روکش‌های لمینت، سلفون براق، مات، مخملی و… هم براق هستند و هم اینکه در برابر موارد مختلفی چون خط و خش، نوشتن و… مقاوم هستند. همچنین نوشته‌ها بر روی کارت ویزیت از جنس کاغذ گلاسه نسبت به رطوبت مقاوم هستند و پاک نمی‌شوند. در مقابل کارت ویزیت‌های تحریر معنا و مفهوم را به خوبی منتقل می‌کنند، اما ماندگاری و درخشانی کمتری نسبت به کارت ویزیت‌های جنس گلاسه دارند.

کدام کاغذ را برای تهیه کارت ویزیت و تراکت انتخاب کنیم؟

کدام کاغذ را برای تهیه کارت ویزیت و تراکت انتخاب کنیم؟

با توجه به تمام مواردی که در قسمت‌های قبلی گفته شد، هر دو کاغذ را می‌توان در کارهای تبلیغاتی به کار برد اما تفاوت‌هایی که در بافت و قیمت آن وجود دارد، انتخاب را سخت‌تر می‌کند. مسلما کارت ویزیت‌های گلاسه به دلیل براق بودن و درخشانی که دارند، نگاه‌ها را بیشتر جذب خود می‌کند که هدف از تبلیغات و ساخت کارت ویزیت نیز همین می‌باشد. اما کارت ویزیت تحریر با قیمت مناسبی که دارد می‌تواند انتخاب مناسبی برای بسیاری از افراد باشد؛ پس به طور کلی می‌توان گفت این شما هستید که متناسب با بودجه خود باید یکی از این دو را انتخاب کنید. در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با مشاورین متخصص تراکت آنلاین تماس حاصل فرمایید.

کلام پایانی

در صنعت چاپ و تبلیغات کاغذهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد که همه آن‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، موارد استفاده متفاوتی خواهند داشت. کاغذ گلاسه و تحریر ازکاغذهای پرمصرف می‌باشند که عمده تفاوت آن‌ها در بافت سازنده می‌باشد. کاغذ گلاسه بدون بافت است و کاغذ تحریر با بافت‌هایی که دارد، سبب نفوذ رنگ و جوهر نوشته‌ها می‌شود.

کیفیت نوشته‌ها در کاغذ گلاسه بیشتر است، اما قیمت کاغذ تحریر و کارت ویزیت ساخته شده توسط آن کمتر است. در این مقاله به طور کامل تفاوت‌های بین کاغذ گلاسه و تحریر را بررسی کردیم که امیدواریم مورد توجه شما واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *